W ubiegły weekend mieliśmy przyjemność brać udział w obchodach setnej rocznicy założenia Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Uroczystości były połączone z zakończeniem roku szkolnego 2017/2018 i odbywały się w siedzibie PMS przy ul. Horodniczańskiej.

W uroczystościach 20 maja 2018 r. wzięły udział setki osób, w tym wspaniałe grono pedagogiczne, władze PMS i oddziałów, Konsul Generalny RP w Grodnie pan Jarosław Książek z Małżonką, przedstawicielka polskiego Senatu, przedstawiciel władz lokalnych w Grodnie oraz wielu przyjaciół PMS, jak i samych uczniów.

Niezwykle ciekawy i bogaty program artystyczny przygotowany przez młodzież oraz gościnny chór Gloria Mater Oddziału PMS w Mińsku zapewniły zgromadzonym gościom zarówno doskonały humor, jak i wiele łez wzruszenia. Pod niebo poszybowały balony. Wcześniej – pod Bazyliką, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji władz, nauczycieli, uczniów i ich rodzin – do nieba wzleciały wypuszczone przez maturzystów białe gołębie.

Wystrojeni w togi abiturienci odebrali swoje świadectwa maturalne. Uczniowie i uczennice z najlepszymi wynikami w nauce otrzymali upominki, zaś Pani Dyrektor Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej życzyła młodzieży powodzenia na ich dalszej drodze dorosłego życia i pierwszych prób samodzielności. Zarząd PMS nagrodził i wyróżnił medalami nauczycieli i osoby zaangażowane w działalność Polskiej Macierzy Szkolnej, a także organizacje, instytucje i osoby zasłużone dla jej rozwoju. Wśród nich znalazła się także nasza Fundacja – dziękujemy!

Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie, dziękujemy za Państwa wyrazy wdzięczności, serdecznie gratulujemy i życzymy Władzom oraz Zespołowi Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie kolejnych stu owocnych lat.

fot. AŁ

 

This slideshow requires JavaScript.