Wydaje się, że zaledwie kilka dni temu odbywało się pierwsze, czerwcowe spotkanie dzieci z Grodna i Białegostoku, a tymczasem szykujemy się już do drugiego! W sobotę 7 lipca dzieci wybiorą się na wycieczkę do Drohiczyna i Mielnika. Odwiedzą też Świętą Górę Grabarkę i poznają ciekawostki związane z wielokulturową historią Podlasia. Niedzielę 8 lipca spędzą w Białymstoku. Nauczą się podstawowych technik malarskich podczas dwuczęściowych warsztatów w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Białystok-Grodno. Sztuka na styku granic” miało miejsce
9-10 czerwca. Wówczas dzieci poznawały się nawzajem i miały okazję pokonać pierwsze bariery językowe podczas udziału w licznych grach i warsztatach.

Kolejne zajęcia zaplanowane są na 4-5 sierpnia. Wówczas młodzi artyści z Grodna i Białegostoku poznają kolejne zakątki Podlasia (Choroszcz, Tykocin, szlak Branickich) i będą podnosić swoje umiejętności w zakresie animacji filmowej oraz rzeźby.

Projekt realizuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, we współpracy z naszą Fundacją. Do działań włączyło się także Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego Białystok Z Drewna oraz Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie. Projekt wspiera finansowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest edukacja kulturalna i integracja dzieci z Białegostoku z ich rówieśnikami uczącymi się języka polskiego, mieszkającymi na co dzień w Grodnie. Zajęcia z rzeźby, animacji, podróżnicze, warsztaty fotograficzne, scenograficzno-teatralne i inne prowadzą doświadczone i cenione osoby aktywne na polu edukacji kulturalnej i artystycznej w Białymstoku.