Szanowni Państwo, Drodzy Dobroczyńcy!

Fundacja Polska Pomoc w imieniu polskich dzieci z Białorusi i Litwy zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie w formie finansowej lub rzeczowej akcji organizacji letniego wypoczynku w Polsce.

W ubiegłym roku, dzięki pomocy Rodaków – głównie polskich Przedsiębiorców, zaprosiliśmy na wakacje w Żytkiejmach 200 dzieci z Białorusi i 20 dzieci z Polski. Nasze dzieci to także  dzieci niepełnosprawne, sieroty lub półsieroty, wychowankowie domów dziecka, które posiadają polskie pochodzenie.

Po raz piąty zapraszamy dzieci na wakacje w Polsce. Pragniemy zorganizować dwa dwutygodniowe turnusy w Domu Polonii w Żytkiejmach na Suwalszczyźnie, położonym w otulinie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Tereny przepiękne, ciche, czyste, w najbliższej okolicy jeziora i inne ciekawe atrakcje. Program każdego z turnusów to oprócz aktywnego wypoczynku – także zajęcia z języka polskiego, historii i geografii Polski oraz wycieczki po Pojezierzu Suwalskim i Mazurskim.

Koszt 14-dniowego pobytu jednego dziecka to 895,00 zł – wliczając w to opłatę za transport z rodzinnych domów i z powrotem, ubezpieczenie oraz prezenty dla dzieci w postaci niezbędnego wyposażenia na nowy rok szkolny. Kwota ta, to niewiele w sensie materialnym, ale wiele jeżeli chodzi o wsparcie Rodaków oraz szczęście i radość dzieci.

Z badań przeprowadzonych wśród naszych Rodaków ze Wschodu wynika, że niewielki odsetek dzieci korzysta z obozów i kolonii, większość spędza  wakacje na wsi – pomagając przy pracach polowych.

W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci z rodzin biednych, z małych miejscowości i wsi. Warunki życia sprawiają, że coraz częściej rodzice nie są w stanie wysłać dzieci na kolonie, bo brakuje na to środków. Kolonie są jedyną, aktywną formą spędzenia wakacji, dzieci nie myślą wtedy o problemach rodziców, mogą zjeść prawdziwy obiad, mogą choć na chwilę przypomnieć sobie, że są dziećmi i powinny się beztrosko bawić i cieszyć.

Dzięki pobytowi w Polsce dzieci z Białorusi i Litwy odniosą wielorakie korzyści: podniosą poziom znajomości języka polskiego, zyskają nowych przyjaciół, odczują, że Rodacy z kraju o nich pamiętają, że są takimi samymi Polakami, jak mieszkańcy Podlasia, Małopolski czy Mazowsza.

„Jesteśmy Polakami, więc mamy polskie obowiązki!” – słowa te są mottem naszej Fundacji – pragniemy, aby stały się mottem także dla Państwa. To dzięki wsparciu Darczyńców, ostatniej zimy w trakcie akcji „Polska Paczka na Wschód” świąteczne paczki żywnościowe otrzymało ponad 750 polskich rodzin.

Jeszcze raz zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie działań naszej Fundacji. Każdy datek i wsparcie materialne będzie wielką pomocą. W zamian, w imieniu dzieci, odwdzięczymy się przesyłając Podziękowanie Darczyńcy, informując o dobroczyńcach na stronie internetowej Fundacji (www.polskapomoc.sos.pl). Firmy i osoby, które wyrażą indywidualne życzenie, zostaną zgłoszone do konkursu „Dobroczyńca Roku”. Dzięki wsparciu pisma „Goniec Kresowy” możemy też publikować logotypy Państwa firmy jako firm odpowiedzialnych społecznie. Wystarczy  tylko przesłać do nas email z logotypem na adres: polskapomoc@onet.pl

Liczymy na Państwa wspaniałomyślność, na Wasze Dobre serca, prosimy Was i zapraszamy – zostańcie przyjaciółmi naszych dzieci.

Pobyt wakacyjny współorganizujemy w Domu Polonii w Żytkiejmach przy ul. Świerczewskiego 18, woj. warmińsko-mazurskie.

Oczekując Państwa odpowiedzi, serdecznie pozdrawiamy

Społeczny Prezes Zarządu Fundacji

 Piotr Jankowski