Szanowni Państwo, Drodzy Dobroczyńcy!

Zbliżają się wakacje. To dla większości dzieci czas beztroski, podróży i zabawy. Maluchy w tym czasie zwiedzają z rodziną świat, pluskają się w basenach i jeziorach, budują zamki z piasku na egzotycznych plażach, uczą się pływać pod czujnym okiem instruktora lub szlifują języki obce na obozach edukacyjnych. Jednak nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. Dlatego w imieniu polskich dzieci z Białorusi zwracamy się z gorącą prośbą o finansowe lub rzeczowe wsparcie letniego wypoczynku, jaki organizujemy im po raz szósty.

Wiele polskich dzieci z Białorusi pochodzi z rodzin, które ciężko i uczciwie pracują, a mimo to nie stać ich nie tylko na skromne wakacje dla całej rodziny, ale też na żadne atrakcje dla dzieci. Wiele z nich nigdy nie było w Polsce. Niektóre z nich nigdy nie uczestniczyły w zorganizowanym wypoczynku, a jedyne, co je czeka w czasie wakacji, to podwórko przed domem lub wyjazd do najbliższej rodziny. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję spotkać inne dzieci na koloniach i brał udział w konkursach, wycieczkach, kreatywnych zajęciach i wspólnej zabawie – wie, jak wiele potrafi dać taka forma wypoczynku i jak bardzo rozwija umysł i psychikę młodego człowieka. Zaś każdy, kto nigdy tego nie zaznał, bo jego rodziny nie było stać na taką formę wypoczynku, tym bardziej wie, jak dzieci potrzebują i pragną takich wakacyjnych wyjazdów.

Podobnie jak w latach poprzednich, chcielibyśmy zorganizować na rzecz polskich dzieci letni wypoczynek na malowniczej Suwalszczyźnie. Dzięki wakacjom maluchy będą mogły poznać inne dzieci, utrwalić znajomość języka polskiego oraz polskiej kultury i geografii. Kilkanaście dni z rówieśnikami to okazja do zawierania nowych znajomości i przyjaźni. Dzieci uczą się porozumiewać w grupie i szanować innych. Wspólne zajęcia sportowe i edukacyjne to okazja do integracji z miejscowymi dziećmi poprzez zabawę i wspólne działania. Takiej nauki wzajemnego zrozumienia, szacunku i współdziałania nie zastąpi żaden podręcznik ani lekcja w szkole. Taki letni wypoczynek to także gwarancja regularnych i ciepłych posiłków, co jest wyjątkowo ważne dla dzieci z rodzin dotkniętych biedą, kłopotami rodziców lub brakiem jednego z nich. Koszt dwutygodniowego pobytu jednego dziecka to 897 zł, co pozwala zapewnić mu dojazd, noclegi, wyżywienie, opiekę wychowawców, pokrycie kosztów wycieczek, ubezpieczenia, materiałów do zabaw i inne atrakcje.

To właśnie Państwa wsparcie jest decydujące. To dzięki pomocy Darczyńców mogliśmy dotychczas wspierać Rodaków z Białorusi w postaci zarówno pomocy organizacyjnej, jak też pomocy rzeczowej. Co roku zimą przekazujemy setki darów w ramach akcji „Polska Paczka na Wschód” na rzecz rodzin z dziećmi, polskich kombatantów oraz seniorów polskiego pochodzenia z Białorusi. Również dzięki Państwa pomocy będziemy mogli zaprosić dzieci na wakacje w Polsce.

Wielokrotnie słyszeliśmy słowa ogromnej wdzięczności od osób, które takie wsparcie otrzymywały. Obdarowani Rodacy dziękują uśmiechem, modlitwą, obietnicą czynienia dobra w swoim otoczeniu, a także autentycznymi łzami szczęścia. Bo tak właśnie działa otrzymana pomoc – przywraca wiarę i pozwala nabrać więcej sił. To wyjątkowo ważne, gdy dotyczy dzieci, w pełni zależnych od kondycji dorosłych.

Uwielbiamy ten moment, gdy pełni wdzięczności wysyłamy pisemne podziękowanie dla Darczyńców i informujemy o nich na stronie www.polskapomoc.sos.pl. Mamy nadzieję, że i Państwo znajdą się w tym gronie. Pomaganie to powód do dumy!

Dziękujemy, że jesteście z nami!

CHCĘ POMÓC