Sybirak.pl

Zbieramy relacje Świadków Historii, aby ocalić pamięć i dzielić się nią z młodszym pokoleniem. Pracujemy nad utworzeniem Polskiego Portalu Ochrony Dziedzictwa i Pamięci Narodowej Sybirak.pl w celu rejestracji, ocalenia, popularyzacji i przywrócenia pamięci o dziedzictwie Sybiraków i ofiar deportacji. W losach Sybiraków spotykają się losy dawnych mieszkańców byłej II RP, a później osiadłych na terenie powojennej Rzeczpospolitej i rozsianych na całym świecie. Również w losach żołnierzy Armii Krajowej tkwią losy sybirackie. Musimy pamiętać, że to właśnie deportacja i niewola na „nieludzkiej ziemi” były przyczyną uformowania niezależnej Armii Andersa (Polskie Siły Zbrojne w ZSRR). Jest to wyjątkowo ważne zadanie w roku 2018, kiedy Polacy z całego świata uroczyście obchodzą rocznicę Stulecia Odzyskania Niepodległości. Serwis będzie narzędziem do edukacji historycznej, zbiorem materiałów do kreatywnej edukacji inspirowanej losami kilku pokoleń Sybiraków oraz ich bliskich.

Serwis będzie zawierał m.in.: materiały dźwiękowe, fotografie dokumentów, pamiątek, archiwaliów, nagrania wideo, wspomnienia, bazę wiedzy, interaktywną mapę z geolokalizacją.

Gorąco zachęcamy do udziału w tworzeniu i rozwoju serwisu. Poszukujemy kontaktu z osobami, które przeżyły deportacje, a także z ich bliskimi. Zbieramy wspomnienia, dokumentujemy pamiątki, relacje i fotografie. Pamiątki digitalizujemy (zaś oryginały pozostawiamy u ich właścicieli). Dołączcie Państwo do nas! 

WSPIERAM

 

Fragment projektu graficznego Sybirak.pl

Fragment projektu graficznego Sybirak.pl

Wiersz Sybiraczki, Pani Heleny Fajkowskiej „Sen o Mamie”

This slideshow requires JavaScript.

Mecenasi

Mecenasi

Dofinansowano ze środków Fundacji PZU.

Dofinansowano ze środków Ministra Obrony Narodowej.