Zapraszamy na wystawę „Clear Of People” (Jak najdalej od ludzi) oraz spotkanie z jej Autorem, Michałem Iwanowskim 1 grudnia 2018!
Wkrótce uruchomimy serwis Sybirak.pl, w którym znajdzie się także opowieść o Michale Iwanowskim i jego projekcie „Clear Of People”.
Plenerowa wystawa fotografii „Clear Of People”: 29.11-14.12.2018, Rynek Kościuszki, Białystok
Spotkanie z Michałem Iwanowskim: 01.12.2018, godz. 17:00, Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14a, wstęp wolny
Spotkanie na Facebooku: KLIKNIJ
Jak najdalej od ludzi – tylko tak można uciec z niewoli. Nocą, omijając osady, wsie i wszelkie ślady ludzkich skupisk.
Dziadek Michała Iwanowskiego Anatol i jego brat Witek w 1945 roku uciekli z sowieckiego obozu
w Kałudze, 200 km od Moskwy. Przebyli 2.000 km na piechotę i wkradając się do towarowych wagonów. Po dotarciu do rodzinnego domu pod Wilnem dowiedzieli się, że ich rodzinę wysiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane. Uciekinierom podróż zajęła ok. 12 tygodni. Przebyli trasę z Kaługi, przez okolice Homla, Baranowicz, Lidy, Wilna, przez Mazowsze aż do Wrocławia.
Artysta postanowił przebyć tę samą trasę ze swoim aparatem fotograficznym. Bazował na mapie stworzonej przez Witka. W pierwotnym założeniu samotna wędrówka miała zbliżyć Artystę do dziadka. Ostatecznie stała się dziesięciotygodniową medytacją nad siłą ludzkiego ducha i wolą życia. Iwanowski nie poszukuje w dziadku i jego bracie ani heroicznych cech, ani bohaterskich osiągnięć. Nie osądza biegu historii. Nie idealizuje też zachowań swoich przodków ani ich postaw. Pochyla się natomiast nad jednostkowym przeżyciem w zderzeniu z rzeczywistością: niepewną, niebezpieczną, poddaną rytmom przyrody, ale też prawom „wielkiej” historii: ruchom wojsk, granic administracyjnych, organom przymusu i kontroli. Kim jest pojedynczy człowiek w skali całego pokolenia? Jakie jest miejsce jednej osoby w skali całej historii?
Czy krajobraz może zbliżyć do nieżyjącej już, bliskiej nam osoby? Czy można w nim odnaleźć jej cząstkę, choć minęło już ponad 70 lat? Jak wiele może znieść człowiek, który unika innego człowieka? Na co może liczyć?
Po zakończeniu podróży Michał Iwanowski stworzył photobooka „Clear Of People”. Doceniony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, uznany został przez „Guardian” za jeden z najlepszych photobooków roku w Wielkiej Brytanii i Europie.
Michał Iwanowski – urodzony w 1977 roku. Pochodzi z Wrocławia, mieszka i pracuje w walijskim Cardiff. Fotograficzny freelancer i nauczyciel. W swojej twórczości zajmuje się relacją pamięci i jej relacji z obrazem fotograficznym. W 2009 roku otrzymał nagrodę „Emerging Photographer” przyznawaną przez kanadyjską Magenta Foundation. Nominowany i nagradzany w międzynarodowych plebiscytach, m. in. laureat British Journal of Photography w ramach projektu Assistance Award. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace szeroko komentowały międzynarodowe media, takie jak „Guardian”, BBC, „FK Magazine” czy „Wired”. W tym roku dużym echem odbił się jego kolejny projekt. Zrealizował postulat anonimowego graffiti, które zobaczył w Cardiff, nawołującego: „Go home, Polish”. Odbył więc pieszą podróż z Cardiff do Wrocławia, zadając napotkanym po drodze osobom pytanie: „Gdzie jest dom?”.
www.michaliwanowski.com
Wybrane publikacje na temat Autora i jego twórczości:
Kuratorka
Anna Łuszyńska
Skład wystawy
Krystian Majewski
Organizator
Współorganizator spotkania
Patronat medialny:
Mecenas:
Dofinansowano ze środków Ministra Obrony Narodowej
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji wystawy i spotkania z Autorem.